Tramwaj wodny "Pociejewo"

 

Tramwaj wodny "Pociejewo" zaprojektowany został przez TOYA DESIGN na zlecenie konińskiego PKS z inicjatywy pana Kazimierza Lipińskiego, radnego miasta Konin.Jego bazę stanowi prefabrykowany kadłub aluminiowy typu katamaran. Jako projektantom zależało nam na tym, aby przyjęta forma - nadbudowa katamaranu - wyróżniała się na tle istniejących jednostek śródlądowych. Staraliśmy się nadać jej lekkość, kojarzącą się z wodą i wiatrem - stąd delikatne, płynne ugięcie linii burty bocznej, tworzące charakterystyczny detal, przypominający ptaka w locie. Aby nadać statkowi nieco dynamiki , burty boczne nachylone są nieznacznie w kierunku osi kadłuba, a rufa zdecydowanie wysunięta do tyłu, ponad powierzchnię pokładu.


Te zabiegi formalne mają też znacznie funkcjonalne - punkt ciężkości statku zostaje przesunięty nieco w tył, umożliwiając pasażerom swobodne poruszanie się między kabiną pasażerską a frontowym pokładem. Zadaszenie rufy umożliwia zaś pasażerom korzystanie z zewnętrznego pokładu również przy deszczowej pogodzie.Uzyskane w wyniku powyższych zabiegów ostateczne wymiary statku to szer. 3,5m; długość 13,44m; wysokość nadbudowy 2,35m; wysokość całkowita 3,30m.W obecnym kształcie statek pomieści 2 członków załogi i 12 pasażerów, do których dyspozycji pozostają wyżej wspomniane pokłady zewnętrzne oraz niemal całkowicie przeszklona, wentylowana kabina pasażerska z toaletą i bufetem.
W kabinie znajdują się ponadto zaprojektowane specjalnie do tego modelu siedziska, których forma nawiązuje do kształtu burty tramwaju oraz stoliki. Pod siedziskami znajduje się miejsce na ewentualne bagaże - cały osprzęt ratunkowy został umieszczony w siedziskach zewnętrznych.
Przewiduje się również możliwość zmiany napędu statku z obecnego spalinowego na solarny.Pierwsza wersja tramwaju "Pociejewo" jest statkiem pasażerskim, ale jego konstrukcja pozwala na dowolne kształtowanie wnętrza.  Dzięki temu projekt ten może stanowić bazę dla wielu możliwości funkcjonalnych i mieć zastosowanie nie tylko lokalne.
Producent ma już pierwsze zamówienia na kolejne jednostki.
TOYA DESIGN, arch. Natalia Wojciechowska

 

zmień tło
 
CMS by Quick.Cms