Wieża widokowa

 

 

 


Pomysł wybudowania wieży na Szachtach to inicjatywa Rad Osiedli Świerczewo i Fabianowo – Kotowo . Zrealizowano go w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. .

 

 

 

Projekt wieży powstał w 2016 roku na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Koncepcja zakładała usytuowanie wieży w dwóch alternatywnych lokalizacjach.
Po realizacji ujęć filmowych z drona oraz po przedstawieniu kilku wariantowych wizualizacji  wybrana została koncepcja, najlepiej wpisująca się w kontekst miejsca i najatrakcyjniejsza formalnie i funkcjonalnie.

 

 

Wieża widokowa została zaprojektowana w konstrukcji stalowej na planie trójkąta równobocznego o boku 8m. Trzon stanowią 3 stalowe słupy. Fundament osadzony jest na 6 wierconych palach połączonych żelbetowym oczepem. Wysokość całkowita wieży to 25,6 m, wysokość tarasu widokowego 22 m.
 

 

 

Konstrukcja trzonu oraz balustrady zostały obłożone deskami kompozytowymi.
Listwy w układzie wertykalnym tworzą ażurową powłokę, która doskonale wpisuje się w otoczenie.

 

 

Trójkątny układ funkcjonalny umożliwia wygodne korzystanie ze schodów, a 120 stopni w dwunastu biegach prowadzi na obszerny taras, który całą szerokością otwiera się w kierunku panoramy miasta.
 

 

 

 

 

Widok, jaki się ukazuje zwiedzającym, przedstawia piękną, dziką jak na środek aglomeracji miejskiej przyrodę. Pozwala na obserwację licznie zadomowionego tu ptactwa. Interesujący jest nie tylko krajobraz rozległych glinianek ale także materialne artefakty pozostałości wyrobisk gliny dawnej cegielni, utworzonej dla potrzeb budowy twierdzy Poznań.

Wieża jest oświetlona, wyposażona w kamery monitoringu miejskiego, a otaczający teren został wybrukowany zgodnie z duchem tego miejsca cegłą klinkierową.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zmień tło
 
CMS by Quick.Cms